English  |  Mapa stránek

CHOVATELSKÁ STANICE
Dalmatinů

Sunset Dalmatian

Dalmatin INFO

HISTORIE chovu v různých zemích


Dalmatin v ČecháchDalmatin vrhy čísla zápisu: 1545-2019 >>

Dalmatin v Srbsku a Černé Hoře

Po rozdělení bývalé Jugoslávie, začátkem devadesátých let, se také rozdělila jugoslávská kynologie a její organizace. Vznikl nový (starý) Jugoslávský kynologický svaz (JKS), člen FCI, dnes pod názvem KSRS (Kynologický svaz Republiky Srbska). Těsně po rozpadu Jugoslávie začíná příběh o rozvoji plemene Dalmatin na území Srbska s Vojvodini, Kosovem a Metohiji a Černé Hory. Nejdříve byl nárůst spíše kvantitativního charakteru, čemuž napomohl film 101 Dalmatinů a následně velká popularizace plemene. Později, když se situace trochu zklidnila, byly zpozorovány i první výsledky s ohledem na kvalitu. Začátkem devadesátých let se chov Dalmatinů zakládal spíše na pokusech pár chovatelů o získání alespoň nějaké kvality pářením několika jedinců, kteří byli na tomto území. Nejvíce však chov ovlivnili Maďarští chovatelé, kteří na území Vojvodiny (Severní Srbsko) prodávali svá štěňata s velkým úspěchem. To, ale sebou přineslo i několik problémů v oblasti kvality plemene. Velkým přínosem byli Chorvatští chovatelé, kteří byli i dobře organizováni. Mluvíme o době, kdy na území Srbska byly zaregistrované čtyři chovatelské stanice: Drevna z Nového Sadu, Satropazovačka ze Staré Pazovy, Dream Dalmatiner z Čačku a Totya z Torňoše u Suboticy. Následující fenky z těchto chovatelských stanic položily základ chovu na tomto území:

Chov.st. Drevna:
Darina ze Zámku světlova (ICh.Alan z Janina chovu x Farah Gepard)
Vela Drevna (Lun Stražilovski x Darina ze Zámku Světlova)

Chov.st. Staropazovačka:
Lana Županjska
Tajga Staropazovačka (RGO x Lana Županjska)
Aja Aska (Nyarfauti Slipp x Jaša)

Chov.st. Dream Dalmatiner:
Tiaza Parti Bobe (Nesto v. Baldeblick x Blackpoint Iris)
Bonita (Bacabokodi Bobi x Tiaza Parti Bobe)
Hajdi (Ch.Lord Županjski Leo x Megi Rovanova Sara)

Chov.st. Totya:
Žonži Županjska (?)

Co se týče chovných psů, nejvíce figurovali psi Českého, Maďarského a Chorvatského původu. Byl to Ulf ze Severní zahrady (Ich.Arsi Rododendron x Mayed ze Severní zahrady), Ch.Cres (Bil od Krešimira x Berta), Lun Stražilovský, Ch. Lord Županjski Leo (Indu v. Muhlenbach x Lady p.Defektor), Ch.First z Kojca Brendy (ICh.Alan z Janina chovu x Brendy z Askowego Domu), Ch.Lord ze Severní zahrady (ICh.Arsi Rododendron x Blanche Paragon), Falko od Černého Hamru (Idefix v. Isareck x Bessy od Černého Hamru), Ass Džeki (Falko od Černého Hamru x Lana Županjska).

Všichni výše uvedení psi i feny daly základ k rychlému vývoji chovu a následnému nárustů počtu registrovaných zvířat. Brzy se zakládají i další chovatelské stanice: Vom Deki z Varanova, Segreto Profesionale z Temerina a Mediolanum z Niše. Také na výstavách se začíná přihlašovat více psů. V roce 1991 byli na jarní Bělehradské výstavě psů přihlášeni 4 Dalmatini a téhož roku na podzimní Bělehradské výstavě psů bylo přihlášeno 25 dalmatinů a tím byl i překonán rekord z Županě kde na Speciální výstavě Dalmatinů bylo vystaveno 23 jedinců. Od této doby počet vystavovatelů rostl až do roku 1996, kdy bylo přihlášeno až 43 dalmatinů. I ostatní města následovala Bělehrad jako i začínající centra chovu Dalmatinů. Je to Subotica, Novi Sad a Niš. Psi, kteří se zapsali jako výstavně nejúspěšnější byli Ch.Lord Županjski Leo a pět psů po stejném otci Falku od Černého Hamru: Ch.Agi, Ch.Aron, Ch.Desmond, Ch.Amor a Ass Džeki. Další psi, kteří byli na výstavách úspěšní zároveň se uplatnili v chovu: Fekete Pataki Cezar, Bak, Uj Rokusi Cezar, Vid Vif Vihorski, Quirl v.d.Schwarzen (Kweb v.d. Schwarzen x Doria Sztorne Szanty) a feny, které byly vždy na výstavách zastoupené v menšině Ch.Bonita, Ch.Gaga (Uj Rokusi Cezar x Daffna), Ich.Aska (Ich.Amor x Azra), Ch.Dea (Ulf ze Severní Zahrady x Bonita, Diana Tajna která dala se psem Ich.O´Leary Hadrianus van Huis Dalmatho velice kvalitní vrh Ch.Urbinium od Tajne, Unio od Tajne, Ch.Ulmo od Tajne a výjmenýho psa Multi.Ch.Umbro od Tajne.


ICh.Amor

ICh.Aska by Mediolanum

Gorbi

Ch.Pongo

Don

Ch.Bak

Prvním Interšampionem se stal legendární pes importovaný z Chorvatska ICh.Cres pana Lasla Molnara z Feketiče. První pes srbského chovu, který si své jméno mohl ozdobit titulem ICh. byl pes Amor majitele Nenada Deviće z Niše (chov.st.Mediolanum). Nenad Dević je jediný chovatel, který se ve této době, se svými psy zúčastňoval zahraničních výstav. Amora velice rychle následovali i jeho další dva psi ICh.Aska by Mediolanum a ICh.Gorbi. Později i ICh.Tolek v.d. Schwarzen , ICh.Antea, ICh.Fonda, ICh.Tom the Tumb by Mediolanum, ICh.Jezabel by Mediolanum a ICh. Lacrima Christi Choco Royal.


Dea

ICh.Antea

ICh.Lacrima Christi Choco Royal

Ch.Jezabel by Mediolanum

Ch.Joy by Mediolanum


Ch.Hill by Mediolanum


ICh.Umbro od Tajne

Vzájemná spolupráce mezi chovateli přináší i úspěchy co se kvality týče. Velký zlom nastal v roce 1996 na Světové výstavě psů v Budapešti, kde chovatelé ze Srbska navázali mnoho kontaktů se zahraničními vystavovateli a chovateli, což umožnilo další importy, které později velice ovlivnily chov v dalších letech. Z chov.stanice Hadrianus z Maďarska byli importováni dva psi: pes Hadrianus Royal Rocker (Arwyn Hadrianus van Huis Dalmatho x Hadrianus Lorena) a fena Hadrianus Perl Light (Arwyn Hadrianus van Huis Dalmatho x Cappeleti Diance of Hadrianus). Z chovatelské st.Raul z České republiky byli importováni pes Claude Star Raul a jeho sestra Claunie Angel Raul (Djust a Clown of Dalbury´s Clan x Archie Raul). Z chovatelské stanice Blackböry z Maďarska byl dovezen pes Tolek von der Schwarzen (Palk v.d. Schwarzen x Doria Stamnowe Sztani). Z Chorvatské chovatelské stanice Lacrima Christi byli dovezeni fena Lacrima Christi Clio (Hadrianus Liver Kirby x Ebony 101 Dalmatianer) a pes Lacrima Christi Choco Royal (ICh.Corrado x Agomenti Chocolate Juice). Z Bulharska byla dovezena fenka Ch.Alba Alis Mitor Vel (Dar Vel x Karolina Bruk Mitor) a Jaunty First for Milenium (Elton John Jazz Maj x Brigitte Alice´s in Wonderland). Všechny tyto psy dovezla chov.st. Mediolanum a pomalu se dostavovaly výsledky.


Hadrianus Pearl Light

Hadrianus Royal Rocker

Ch.Alba Alis Mitor Vel

Ch.Lacrima Christi Clio

Blackbory Lobo

Boy Dalmatian Dream

Registrují se i další chovatelské stanice Bad&Mad z Čuprije a Dalpo Nero z Apatinu, které se velice aktivně zapojují do chovu a také importují další psy a do Bad&Mad přichází z Chorvatska pes Cappuccino (ICh.Dalissi Magical Moonshine x Nensi), fenka Lacrima Christi Cosa Nostra (ICh.Dalissi Magical Moonshine x Ch.Kruna) a ze Švédska fena T-Cart Made by Love (ICh.Knight of Gold at Theakston x T-Cart Irish Coffee). Chovatelská stanice Dalpo Nero importuje z Chorvatska fenečku Lacrima Christi Cherry Brendy (ICh.Dalissi Magical Moonshine x Ch.Kruna) a pejska Tango (ICh.Dalmino Falcon Fire x Ella). Také chovatelské stanice Dalmatian Dream z Banja Luky (registrovaná v Srbsku) velice aktivně pracuje a už má i výstavní úspěchy.


Cappucino

T-Cart Made by Love

Lacrima Christi Cosa Nostra

Dalmatin ve Švédsku

Dalmatin nikdy nebyl z těch plemen, které byli ve Švédsku populární, což pro něj bylo přínosem. Od první výstavy, která se konala v červenci roku 1886 se Dalmatin postupně začal objevovat, ale vždy bylo vystavováno pouze několik jedninců. V průběhu padesátých let 19.století byly ve výstavních katalozích nalezana jména Dalmatinů převážně různých chovatelských stanic z Německa. Také se mluvilo o několika Dalmatinech Anglického původu, ale tito Dalmatini nikdy nebyli viděni ani registrováni Švédským kynologickým klubem. Do třicátých let se toho okolo Dalmatinu moc nedělo. Na začátku třicátych let si pan Fredriksson koupil dva Dalmatiny, psa a fenu Anglickeho původu - Major of Elk Isle a Dotty of Elk Isle. První vrh tohoto páru se narodil koncem roku 1932 a měli spolu 9 štěňat (většina z nich byla krásně tečkovaná, pár jich bylo velice tečkovaných a jedno štěně mělo modré oko). Major a Dotty měli spolu ještě několik vrhů, z kterých pocházejí psi Ch.Dick, Ch.Ronny, Lecko a Sunny Boy a fena Ch.Lizzie. Později byla importována fena z Anglie Princess Polly (Cotman Dan x Desdemona Dominae), která s Ch.Ronnym dala jeden vrh. Všechny tito Dalmatini byli černě tečkovaní a jejich potomci také. Osterleds Robin Hood (čistě Anglická krev) a Grönlandsgaardens Micky (Anglický otec, matka od Majora a Dotty) byli také jedni z nejpoužívanějších krycích psů této doby. Také se zde objevila fena Ch.Prickie, která měla vrh s Irským psem Pippo a spolu zanechali několik šampiónů.

Historie Švédského chovu Dalmatinů se dále bezpochybně váže na paní Ann-Marie Hammurland a její chovatelskou stanici Dallas. Kromě toho, že chovala Dalmatiny, hrála velkou roli v kynologickém klubu skandinávských zemí a také byla předsedkyní Švédského sdružení Dalmatinů. Byla také pravidelnou návštěvnicí výstav i na Evropském kontinentu. Proto paní Hammurland znali nejen ve Skandinávii a na Evropském kontinentu, ale i v Anglii, Kanadě a dokonce i na Novém Zélandu. Její zkušenost se váže na velice dlouhou tradici. Všechno začalo v roce 1954, kdy si přinesla černě tečkovaného pejska pojmenovaného Kief. Tento pes se stal Mezinárodním a Skandinávským šampiónem a s několika fenami Anglického a Amerického původu byl založen kvalitní Švédský chov, který v polovině šedesátých let dosahuje standard, se kterým se mohl pochlubit i v zahraničí. V roce 1962 bylo založeno Švédké sdružení Dalmatinů. Od této doby chovatelské stanice Dallas, San Carlos a Dogcart dokázaly udělat širší základnu chovu dalmatinů a nejen to. Na první speciálni výstavě Dalmatinů, kde bylo přihlášeno kolem 60 jedinců, rozhodčí Dr.Eleanor Frankling (předsedkyně Britského Dalmatin klubu) byla velice překvapena kvalitou vystavovaných psů.

Nejpoužívanější krycí psi této doby byli Ich.Kief, Ich.Garrett`s Ice Cream Czech Mate a Ich. Indian`s Apache, kteří prokazatelně dávali velice kvalitní potomky. Bylo to však i proto, že kryli některé velice kvalitní feny.


Dalmatin v Norsku

Paní Lillian Gustafson patříla mezi jedny z nejstarších aktivních chovatelů v této zemi a její chovatelská stanice "Bamselia" byla jedna z nejznámějších ve Skandinávských zemích. Paní Gustafson byla také mnoha let předsedkyní "Klubben for Storre Selskapshundrasen" - klub, který sdružuje několik velkých plemen doprovodných psů (v této době Dalmatin klub v Norsku neexistoval). Jí patři velká zásluha za rozvoj tohoto plemene v zemi i tím, že odchovala mnoho Norských a Švédských šampiónů. To, co dělá tuto paní tolik milou a laskavou v očích přátel dalmatínů, je její nekonečná láska k tomuto plemeni (a také ke všemu živému). Jak se vlastně k Dalmatinům dostala.Tento příběh se vrací o mnoho let zpátky: "Moje matka hodně často vyprávěla o dalmatinech, které viděla v Americe, kteří byli natolik nádherní, že jsme obě moc toužily mít dalamtina!!! Bohužel jsme si ho však nemohli dopřát (můj otec se vrátil ke svoji staré práci do Ameriky, protože v naši zemi v tuto dobu nebyla práce pro inženýry, a zde žil skoro rok bez práce). Slyšeli jste někdy o tvrdých 30-tých létech? Ne? Tak to asi bylo unikátní pouze ve Skandinávii - těžká doba. Ale přece na konec jeden pán jménem Fridtjof Aamodt of Strömmen přivezl z Dánska prvního dalmatina a naše Flicka přišla z tohoto vrhu."Flicka opustila tento svět až po mnoha letech později. Druhá, všemi milovaná členka rodiny byla Norská šampionka Bamselia`s Flickallila. Později přišla její dcera, Norská a Švédská šampionka Bamselia`s Honey Pony - přátelská ke psům a fenkám, s vlastností okouzlit lidi, ukrádající jídlo ze stolu když zlobí, pronásledující Vás úplně všude; olizujíc paní Gustafson její ruce, s upřeností do jejích očí přičemž jí roztávalo srdce. Paní Gustavson velice zajímal Obedience (pozn.velice populární sport na západě, přicházejic i k nám) a většina jejích psů navštěvovala hodiny výcviků a stopování a to s velkým úspěchem.


Pippi

Bamselia`s Honey Pony

Bamselia`s Flora

Další chovatel byl původně zmiňován pán Aamodt (chov.st.Frimodt`s) který přivezl několik psů z Dánská a pozdějí se ukázalo, že vystavoval svojí fenu na výstavě v Oslu v roce 1948. Tato fena se jmenovala Trys Rita (DSK HSB 97340) otce Duff Prince a matky Alis Silva - oba Dánské odchovy. Další byla paní Elizabeth Treschow, která měla psa Pandemonium Pewter. Pozdeji až paní Gustafson a její dcera získaly Frimodt`s Flicku, nakryly jí s Pandemonium Pewterem. Tyto dva dalmatini položili základ chovatelské stanice "Bamselia`s". Pár chovných fen z tohoto vrhu bylo ponecháno u chovatelů a feny Bamselia`s Linda a Bamselia`s Flora byly jedny které měly největší vliv na rozvoj plemene v tomto území. Shodou náhod dcera paní Gustavson spatřila dalmatina který bydlel naproti její škole. Byl to Nathaniel of Widdington, velice krásný a přátelský pejsek přivezený z Anglie. I když Fridmodt`s Flicka s Pandemonium Pewterem byli ideálními představitelemi plemene (Flicka byla drobnější a nic zvláštního na ní nebylo, ale dostávala ceny jako chovná fena pro její potomstvo, a Pawter který získal pár vítězství byl trochu hrubý v typu hlavy), nicméně objev Nathaniela bylo více než vítáno. Nathaniel měl dobrý původ - jeho otec byl Grapevine of Widdington a matka Calendula of Widdington (Widdington Prince x Ch.Amaryllis of Widdington). Tento pejsek se nikdy na výstavě neobjevil i když paní Gustavson prosila majitele, aby se na výstavě ukázali. Proto ho nikdo ani nepoužil v chovu, což je samozřejmě velká škoda, kromě paní Gustafson, která okamžitě viděla jak je kvalitní a kolik by mohl dokázat v jejím chovu. A také mněla pravdu, protože její vrhy s Nathanielem a s Lindou a Florou dali velice krásné psy - "zevnitř i zvenku" jak pani Gustafson vypráví. Několika in-breedingy a liniovou plemenitbou se povedlo zachovat Nathanielové přednosti: Norský a Švédský Ch.Bamselia`s Tim Fly (první dalmatin, v té době ještě slečny Anne K. Lund - chov.st.Timanka) byl připuštěn na dceru Lindy, Norskou Ch.Bamselia`s Flickalilla a v tomto vrhu se narodila Norská a Švédská Ch.Bamselia`s Honey Pony. Potom po použity outcrossu (nepříbuzenské plemenitby) s Bamselia`s Butterfly dostala paní Gustafson další pěkné dalmatiny.


Bamselia`s Tim Fly

Bamselia`s Flickalilla

Olbero Onceagain

Mezí chovately, tehdejší slečna Anne K. Lund si určitě také zasluhuje, abychom o ni něco napsali, protože její chovatelská stanice Timanka a také její psi byly úspěšní i v sousedním Švédsku. Byla zároveň majitelkou nejvíce známého chovného psa Švedského a Norského Šampiona Baselia`s Tim Fly (Nathaniel of Widdington x Bamselia`s Linda), který je otcem několika šampionů včetně Lucie (s fenou Marianne), která je matkou Norské šampionky Pippi. Tento pes na Švédské klubové výstavě v roce 1973 byl druhý nejlepší pes celé výstavy (2. BIS), kde bylo přihlášeno 123 dalmatinů a posuzovala paní Joan Woodyatt z Anglie. Paní Lund vlastnila také pejska, který byl přivezen z Anglie - Olbero Onceagain (Ich.Pepperot Pentathlon x Olbero Orangeblossom --- Pentathlon je od rodiču Ch.Olbero O`Keefe a Clover of Chacombe; a Orangeblossom je dcera Ch.Hot Brandy of Ascotheath a Odette of Olbero). "Toby", jak mu říkala, bydlel ve Švédsku před tím než se přidal do rodiny Timanka. Je otcem více jak 5 šampionů včetně Black and White Prince (s fenou Clearspot Ishmira).


Puma Kawasch

Claudi

Zilpah Ponny-Fly

V této době velice mladá slečna Lund se v "Dalmatinském" světě pochybovala od svých počátků už více jak dvanáct let. Její první fena byla N.Ch.Puma Kawasch (Bamselia`s Bonzo x Janette), která byla narozena v roce 1968. Zakladatelkou jejího chovu byla fena N.Sw.Ch.Zilpah Ponni-Fly (N.Sw.Ch.Bamselia`s Tim Fly x N.Ch.Claudi). Její další feny byly Timanka`s Kazekita (N.Ch.Luonnonpuiston Dexport (Finského chovu hnědě tečk.) x N.Sw.Ch.Zilpah Poni-Fly), N.Ch.Dogcart`s Midnight Sun hnědě tečk., od stejného otce a Dogcart`s Heather - dcera Int.Scand.Ch.Tantivvey Illyricum Lubin (hnědý) a Dogcart`s Gold Digger která má za rodiče Int.Scand.Ch.Kief a Int.Scand.Ch.Dallas Dona Rae). Fena z jejího odchovu N.Sw.Ch.Timanka`s Nevertheless (hnědá) byla Skandinávskou vítězkou v roce 1978 a další mladá fena z jejího chovu, patřící pani Karin Huseby, Timanka`s Overdose vyhrála mezi fenami v roce 1980 na Speciální výstavě dalmatinů kde posuzovala Pam Marshall z Anglie.


Timanka`s Kazekita

Tiamnka`s Nevertheles

V chovu dál působil N.Ch.Luonnonpuiston Dexport (Fin.Nor.Ch.Dalmatinka Dan x Ch.Blackbridge`s Anki (od Ich.Greenmount Grandee), import z Finska. Dexport je otcem několika šampionů včetně N.Ch.Dogcart`s Norwegian Star, sestra z vrhu feny Dogcart`s Midnight Sun slečny Lund. Luonnonpuiston Dexport je také otcem Top Dalmatina v Norsku a to je N.Sw.Scan.Ch.Pongo (matka Liz). Slečna Lund také přivezla ze Švédska dalšího psa N.Ch.Silk-Stroke (Int.N.Ch.Tantivvey Illiricum Lubin x Equus Zandra). Dalších pár Švédských psů bylo využito v Norském chovu. Nejznámější z nich byl Sw.Fin.Nor.Scan.Ch.Dallas Tobias.


Dogcart`s Norwegian Star

Dogcart`s Midnight Sun

Pongo

Ještě zmíníme jméno chovatelské stanice Liberline, Randiho a Orving Björnli, která také odchovala mnoho šampionů. Jak je vidět chovná základna se velice rozšířila dovezením nové kvalitní krve ze zahraničí což se podepsalo na kvalitě dalmatinu v Norsku. V osmdesátých letech paní Helle Hoie přivezla další velmí zajimavé psy. Fenu Int.Nord.Ch.Cocheperro Out of the Blue of Olbero, která se psem Int.Nord.Ch.Olbero Onsdag Pojke (také importován z Anglie paní Helle Hoie) dala velice kvalitní základ její chovatelské stanice Spotnik.


Dallas XO Hennesy a Pongo