English  |  Mapa stránek

CHOVATELSKÁ STANICE
Dalmatinů

Sunset Dalmatian

Dalmatin INFO

DALMATIN

Díky jeho nápadnému zbarvení patří Dalmatin mezi známá plemena. Již v minulosti byl velice ceněn díky jeho atraktivnímu vzhledu. Dnes je oblíbeným nejen pro svoji krásu, ale i pro svou inteligenci, bystrost, věrnost a milou povahu.

Dalmatin je prastaré plemeno. Jeho kořeny je možno hledat již ve starověku. Původně byl chován k hlídání a pomoc při lovu. Později, v 17. století, doprovázel krásný dalmatin šlechtu při jízdě na koních anebo na cestách kočárem a chránil je tak před nebezpečnými zvířaty a zloději. V Americe se proto používal jako pomocník hasičů kde běhal před koňma hasičského zápřahu a uvolňoval cestu. V Anglii a Evropě Dalmatin dlouho byl považován za luxusního psa pro vyšší třídu, avšak dnes je to bezesporu oblíbený rodinný pes. Za jeho existenci můžeme vděčit Angličanům, kteří svým organizovaným chovem toto nádherné plemeno zachránili před zánikem.

Kdo by ale řekl, že jeho osud bude později zcela určen světoznámým mistrem kresleného filmu Walt Disneyem. Ten zcela nevinně a bez žádného zlého úmyslu po uvedení kresleného filmu 101 dalmatinů a koncem 90tych let i jeho filmovou podobou s živými zvířaty, způsobil masovou hysterii za puntíkovaným čtyrnohým zvířetem. Dalmatin se stal, takřka ze dne na den, prvním v žebříčku nejžádanějších a nejprodávanějších psů a to nejen v Americe, ale i v ostatních státech světa kde se film promítal. Takto ale začaly i problémy těchto puntíkatých krasavců. Zodpovědný a seriozní chovatelé nemohli uspokojit svým chovem poptávku trhu a tím pádem se otevřela možnost pro mnoho množitelů, kteří ve snaze vydělat začali s pofiderním chovem. Nedbali na kvalitu odchovů, nevhodné spojovali jedince často i blízce příbuzné, což mělo za následek narození velkého množství štěňat pochybného původu a kvality co se zdravý, vzhledu i povahy týče. Nedostatečná informovanost nových majitelů ze strany nezodpovědných chovatelů o povaze a nárocích Dalmatina, způsobilo velké překvapení nových majitelů, když z malých puntíkovaných kuliček vyrostli dospělí jedinci. Důsledkem tohoto bylo,že velká většina takovýchto psů skončilo, a to v tom lepším případě, v útulcích.

Ten kdo má zájem si pořídit Dalmatina by se měl obrátit na seriozního chovatele. Dalmatin není pes pro každého - především kvůli jeho speciálním nárokům typickým pro toto plemeno, a tak ne každý je schopen tomuto plemeni dopřát vše co potřebuje a rozvíjet v něm jeho typický charakter, pro který je vyhledáván.

Dalmatini patří k větším plemenům. Dospělý jedinec vyrůstá do výšky okolo 61cm v kohoutku a může vážit i 35kg. Fenky jsou o trochu menší nežli samci. Dalmatini jsou velice aktivními psi s obrovským množstvím energie, což nemusí každé rodině vyhovovat. Na druhou stranu se také velice dobře ovladatelní, protože se snadno cvičí. I když děti opravdu miluje, není vhodný jako společník k malým dětem a to kvůli jeho velkosti a aktivitě. Dalmatini se v plné síle dožívají 10-12let, ale nejsou výjimkou i jedinci starší.

Pro Dalmatina je typická jeho pevná vůle, není tak samozřejmosti jeho automatická podřízenost. Proto je potřeba mu věnovat spousta času a energie k důkladnému výcviku, motivační formou již od štěněčího věku. Je velice inteligentní a má výbornou paměť. Je všestranně využíván: jako lovecký pes, služební, záchranářský, pro jízdu na koní i pro různé psí sporty jako jsou agility, flyball, dogfresbee, coursing. Dalmatin přivítá každodenní výcvik. Je to takový sportovní a atletický "balík", který potřebuje hodně pohybu a vhodné zaměstnáni. Proto není vhodný pro ty, kdo hledají klidného společníka. Dalmatin je velice citlivý, potřebuje hodně lásky a pozornosti. Nerad bývá o samotě, je třeba, aby byl součásti rodinného dění. Jedinci odsouzení na život v kotci nebo jiných osamělých místnostech domu, kde nejsou součásti rodiny, velmi psychický strádají. Ten kdo dokáže pochopit jeho osobnost a rozvinout ji v něm, získá velice inteligentního, věrného, přítulného a hravého společníka i ideálního rodinného psa.

Co se zdraví týče, Dalmatin patří k plemenům, která nejsou ve velké míře zatížený dědičnými chorobami. Je to v podstatě velice zdravé plemeno. Avšak je několik onemocnění, která je potřeba sledovat a vhodným chovem jejich výskyt minimalizovat. Na prvním místě je dysplázie kyčelního kloubu. Tato deformace se sice u Dalmatinů objevuje jen zřídka, ale bylo by rozumné vybrat si štěně od rodičů, kteří jsou prokazatelně zdraví - mají certifikát vyšetření od pověřeného veterináře.

Dalmatin může občas trpět i lehkými alergiemi. Říká se tomu bronzový syndrom a je bakteriálního původu, kdy se srst přebarví do červena (většinou se jedná jen o malé plochy na těle). Může to být alergického původu, stresem, změnou klimatu, nesprávnou výživou a také špatnou péči o srst psa.

Dalmatin má predispozici k tvorbě močových kamenů a může za to jeho specifický metabolismus. Zodpovědný chovatelé postižené jedince do chovu nezařazuje. Redukce tvorby močových kamenu se bez problému dá zvládnout nasazení speciální diety. Další zdravotní problém objevující se u dalmatinů je genetická predispozice k oboustranné nebo jednostranné hluchotě. Přibližně 4-7% štěňat je úplně hluchých. Zodpovědný chovatelé nechávají vyšetřit všechna svá štěňata ve věku 6-7 týdnů prostřednictvím BAER testu (Brain Auditory Evoked Response). Nastávající majitel štěněte pak má k dispozici veterinární certifikát který je zárukou zdraví sluchu štěněte (jednostranně nebo oboustranně zdravý jedinec). Dospělý jedinci musí být v Čechách oboustranně slyšící, aby mohli být zařazeni do chovu.

Co se týče péče o srst Dalmatina, ta je v celku nenáročná. Je krátká, a velice dobře se udržuje kartáčováním (důležité pro odstranění odumřelých chloupků). Není potřeba ani častého koupání (dokonce se i nedoporučuje), stačí srst přetřít vlhkým a následně suchým ručníkem a máme Dalmatina jako nového. Další péče je pak standardní jako i u ostatních plemen: udržovat hygienu uší, zubů, zkracovat drápky a občas vyčistit i anální žlázky (svěříme raději veterinárnímu lékaři).

A jak má vlastně správný Dalmatin vypadat? Potřebné informace získáme přečtením standardu plemene. Ten představuje popis ideálního jedince. Charakteristické pro Dalmatina je především jeho nápadné zbarvení. Černé nebo hnědé (játrové, čokoládové) tečkování rozprostřené na čistě bílém kožichu. Štěňata dalmatinů se rodí čistě bílá. Tečky je možné pozorovat pouze na kůží která je pokryta čistě bílou srstí. V rozmezí 10-14 dní se pomalinku začíná zbarvovat i srst a tedy je možné pozorovat první tečky. Pokud se narodí štěně s nápadně velkou skvrnou tzv. plotnou, je takové štěně považováno za nestandardní a nemůže se používat k chovu. Také se mohou narodit štěňata s jiným zbarvením teček nebo očí než je požadováno standardem a takový jedinci se dále do chovu nezařazují. Každopádně jsou stejné skvělými společníky pro lidí kteří se výstavami a chovem zabývat nebudou a hledají jen společníka do života.

Prečtěte si také zda Je dalmatin to pravé plemeno po mne >>