English  |  Mapa stránek

CHOVATELSKÁ STANICE
Dalmatinů

Sunset Dalmatian

Dalmatin INFO

Nestandardní zbarvení u dalmatinů

Hodně často se setkávam s chovateli jiných plemen kteří si nejsou vědomi, že kromě černě a hnědě tečkovaných dalmatinů se mohou narodit i jiná zbarvení. Především když jím vyprávím o mém "B" čkovém vrhu kde se mi narodili 4 "citronově zbarvený. Také pár chovatelů dalmatinů byly překvapení když s ejím takový jedinec narodil.

Modré oko/oči:

modré oči u černě tečkovaného dalmatina - photo © Santorini Lancelotta

modré oko u hnědě tečkovaného dalmatina - photo © Royal Stuart

Plotna:
Dalmatini se rodí bílí a tečkování začíná vylézat kolem desátého dne od narození. Plotna je zbarvená plocha, která je viditelná ihned na narozeném štěněti. Plotna se může objevit kdekoliv na těle, ale nejčastěji je to na hlavě, kolem očí (monokl) nebo na uších. Také se někdy stává, že pes může mít několik ploten na několika různých částech těla najednou. Plotna je zastoupena silnou barvou a na ní nemůžeme najít bíle chloupky. Plotna na uších prochází skrz - je oboustranná. To znamená, když otočíme vnitřní a vnější stranu ucha, je barva indetická. Plotnu rozlišíme od spojených teček tím, že její hrany jsou jasně vyznačené. Jestli se nachází na hlavě, tak vypadá jako by měl pes baret. Někdy je i pro plemeného znalce velice těžké rozlišit jestli pes má plotnu nebo ne. Proto je pro rozhodčí doporučováno, aby známku "nedostatečný" nezadávaly dokud opravdu nejsou úplně jisti, že se jedná o plotnu a ne o splívající tečkování.
photo © Danarny


Citrónové zbarvení teček:
Barva teček citrónově zbarveného Dalmatina má stejnou barvu jako barva Zlatého Retrívra. Intenzita barvy může kolísát od velice světle žluté až k tmavě žlutému odstínu. Žlutě tečkovaný Dalmatin má vždy černou pigmentaci nosní houby.

devatenáctidenní štěně citrónového zbarvení - černá nosní houba a tečkování není patné což u standardně zbarveného štěněte již musí být.

štěně 6 týdnů - světlé tečkování je již patrné

3měs.dalmatin - světlé žluté (citrónové) tečkování

v dospělosti je pigment sytější a výraznější

Pomerančové (broskvové) zbarvení teček:
Pomerančové zbarvení u Dalmatinů má vždy barvu podobnou Anglickému koker španělovi (světle červeno-hnědá). Pomerančově zbarvený Dalmatin má vždy hnědou masitou barvu nosní houby. Dospělý Dalmatin pomernačového zbarvení může být zaměněn s nekvalitně tečkovaným hnědým Dalmatinem nebo s takovým, který byl vystaven dlouhém působení slunce.

photo © Michaela

photo © WAFDAL


Trikolórní zbarvení teček:
Trikolorní zbarvení je velice vzácné. Je to však trvala záležitost a představuje více, jak jednu barvu na tom samém jedinci. Na černě tečkovaném psovi se můžou vyskytnout následující barvy: žlutá, játrová, tříslová nebo žíhaná. Na hnědě tečkovaném se může vyskytnout pomerančová nebo tříslová. Je důležité si zapamatovat, že na hnědém psovi se nikdy nemůže vyskytnout černé zbarvení. Tříslová barva se vyskytuje na určitých částech těla jako jsou spodní části nohou, na předhrudí, na bradě, na hlavě kolem tlamy, u očí a u anální části (tak jako je pálení u dobrmanů nebo rotvailerů). Tříslové zbarvení u mladého jedince je velice těžké rozpoznat kvůli velice slabému nádechu tříslového zbarvení. Trikolor je velice těžké odlišit od bronzovitosti, která je vždy pouze dočasná a nejedná se o vylučující vadu. Bronzovitost se objevuje ve spojitosti s obdobím línání nebo nepříliš dobré kondice srsti kde může v těchto případech barva teček dočasně trochu vyblednout, jak u hnědých, tak i u černě tečkovaných. Bronzovitost znamená, že tečkování ztrácí sytost u okrajů, což má za následek, že černě tečkování přechází na špinavě hnědou nebo oříškovou barvu, hnědé tečkování přechází na špinavě hnědou, tříslovou nebo oranžovou/citronovou. Bronzovitost se může výskytnout na celém těle nebo jen na postižených místech, např. na hrtanu, po stranách na krku nebo vnitřní strana nohou. Bronzovitost jde velice těžko rozpoznat od trvalého a vyřazujícího zbarvení - třikolor. Proto je rozhodčím doporučovano, aby byli velice opatrní při zadávání známky "nedostatečný" u zdánlivě trikolorních psů. Měli by brát v potaz, že toto zbarvení je velice velice vzácné.


photos © Sue MacMillan


Mozaika:


photos © Sue MacMillan


Žíhaná:photos © Sue MacMillan