English  |  Mapa stránek

CHOVATELSKÁ STANICE
Dalmatinů

Sunset Dalmatian

Dalmatin INFO

FCI standard plemene Dalmatin

přeloženo z chorvatského originálu

FCI standard číslo 153, ze dne 30.05.2011
původ: Chorvatsko

Datum zveřejnění oficiálně platného standardu: 13.10.2010

užití: Lovecký pes, doprovodný pes, rodinný pes, vhodný k výcviku pro různé účely.

KLASIFIKACE FCI:
skupina: 6 - Honiči , barváři a příbuzná plemena
sekce: 3 - Příbuzná plemena / bez pracovní zkoušky

Krátké shrnutí historie:
Původ dalmatina je vyvozen z obrazů a církevních spisů z 16. - 18. století. Jeho zobrazení bylo objeveno na oltářní malbě Matky Boží s Ježíšem a anděly v kostele Panny Marie Andělů v městečku Veliki Lošinj, ostrov Lošinj, Chorvatsko, která pochází z roku 1600-1630 a také na fresce ze Zaostrogu, Dalmácie, Chorvatsko.
Z toho vyplývá, že je původ dalmatina ve východní části Středozemí, zejména v původní provincii Dalmácie. První popisy dalmatina byly nalezeny ve Djakovacké farnosti v Djakovu, Chorvatsko, ve spisech faráře Petra Bakiće z roku 1719 a taktéž ve spisech Andrease Keczkemetyho z roku 1737, kde je jmenován latinským jménem "Canis Dalmaticus" s uvedenou výškou od 4 - 5 "Spithamusů". Thomas Pendant ve svém díle "Synopsis of Quadrupeds" z roku 1771 popsal toto plemeno jako samostatné a nazval ho "Dalmatin" a zároveň uvedl zemí původu Dalmácii.
Thomas Bewick r. 1790 toto plemeno nazývá "Dalmatin a nebo kočárový pes". První (neoficiální) standard zpracoval Angličan Vero Shaw v roce 1882, který pak byl při formování Dalmatin klubu v Anglii v roce 1890 převzat jako první standard.

První standard Dalmatina FCI vydává 07. 04.1955 pod názvem "Dalmatiner Jagdhund" - Dalmatinský honič.

CELKOVÝ VZHLED:
Hlava mesocefální, prizmatického tvaru, s visícíma ušima. Tělo obdélníkového tvaru, silné, osvalené, s charakteristickým výrazně tečkovaným zbarvením. Pohyb musí být elegantní. Rozdíl v pohlaví musí být vyjádřen.

DŮLEŽITÉ PROPORCE:
Délka těla : výška v kohoutku = 10: 9
Výška lokte je 50 % kohoutkové výšky
Výška hlezna je 20 - 25 % kohoutkové výšky
Délka hlavy je asi 40 % výšky v kohoutku.
Délka lebky : Délka čenichu = 1:1

CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT (POVAHA):
Klidná povaha, přátelsky naladěn, není bázlivý nebo nedůvěřivý, bez jakékoliv nervozity nebo agresivity. Povahově je dalmatin velmi živý, jemný, loajální, samostatný a velice lehce chován. Potřebuje hodně pohybu. Velmi miluje vodu a pohyb v přírodě. Má výrazný pud honiče.

HLAVA:
Hlava musí být v souladu a v poměru k tělu psa.
Lebka nesmí být příliš široká.
Délka od týlního hrbolu ke stopu a od stopu k čenichu (konec čenichu) je v poměru 1:1 nebo je čenich mírně kratší. Linie lebky a čenichu jsou lehce rozbíhavé. Žvýkací svaly a tváře nesmí být příliš vyjádřeny. Kůže na celé hlavě je bez vrásek.

LEBEČNÍ PARTIE:
Lebka: rovná (plochá) s mírným zaoblením po stranách. Nejširší je mezi ušima a spánková část je dobře zaoblená. Čelní rýha je jemně naznačená. Stop: mírně vyjádřen.

LÍCNÍ PARTIE:
Čenich: je velký, nozdry široko otevřené, musí být kompletně pigmentovaný a barvy odpovídající zbarvení teček.
Tlama: s dobře vyvinutými silnými čelistmi, nosní hřbet je rovný.
Pysky: silné a těsně přiléhající k čelisti. Nesmí být převislé nebo "příliš masité" bez zvýrazněného koutku. Je žádoucí, aby byly kompletně pigmentované.
Čelisti/zuby: nůžkového skusu, tj. 6 řezáků horních překrývá 6 řezáků dolních. Řezáky jsou vsazeny kolmo v čelisti. Je žádoucí kompletní chrup (42 zubů dle zubního vzorce). Zuby jsou bílé a pravidelně rozmístěné. U starších psů se toleruje klešťový skus.
Oči: jsou kulatého tvaru a subfrontální polohy s úhlem 10-15°. Oko je pigmentované v souladu se zbarvením teček. Oční víčka dobře přiléhají a nejsou uvolněná. Oční okruží je pigmentované v souladu se zbarvením teček.
Uši: vysoko nasazené, nesené přiléhající podél vnější částí hlavy. Délkou obvykle dosahují k očním koutkům nebo stopu. Špička ucha musí být lehce zaoblena. Dle tvaru tvoří rovnostranný trojúhelník. Jsou jemné struktury a sametové na dotek. Velice důležité je jejich zbarvení, tzn.nesmí být úplně černé nebo hnědé, ale tečkované černě nebo hnědě na bílém podkladu, v souladu se zbarvením teček.

KRK:
Silný, dostatečně dlouhý, bez přebytečné kůže. Směrem k hlavě se krk ztenčuje.

TĚLO:
Obdélníkového tvaru, poměr délky těla k výšce v kohoutku je 10:9.
Kohoutek: dobře vyjádřen.
Hřbet: silný, rovný.
Bedra: Krátká a osvalená.
Záď: osvalená, skloněná do 30 °
Hrudník: hluboký a široký, ne však příliš široký nebo sudovitý. Hloubka hrudníku je 45-50 % výšky v kohoutku. Výška lokte je 50% výšky v kohoutku. Žebra dobře klenutá.
Spodní linie a břicho: břicho je mírně vtažené, ne však příliš.

OCAS:
Nasazen v prodloužení zádě. Dosahuje přibližně k hleznu nebo o něco níže, silný u kořene a rovnoměrně se zužující ke špičce, není příliš silný, ale v poměru k tělu. Je nesený ve tvaru "šavle". Tečkování na ocase je žádoucí.

KONČETINY:
Přední končetiny (přední nohy):
Obecně: končetiny musí být v poměru s tělem, správného zaúhlení
Rameno: úhel ramene je asi 115-120 stupňů.
Loket: Lokty přiléhají k tělu.
Předloktí: kosti rovnoměrně vyvinuté a silné (kulaté). Přední nohy v postoji rovné. Předloktí kolmé. Zápěstí: pevné a mírně skloněné, elastické.
Přední tlapky: uzavřené prsty s typickou, tzv. kočičí tlapkou. Polštářky jsou silné a pružné. Drápy by měly být pigmentované.

Pánevní končetiny (zadní nohy):
Obecně: V poměru k tělu. Velmi silné a dobře vyvinutého osvalení. Postoj zadních končetin je rovnoběžný.
Stehna: svalnatá a silná.
Koleno: silné a dobře utvářené. Ke hleznu klenuté horizontálně pod úhlem 40°
Hlezno: Silné.
Zadní nadprstí: výška hlezna je 20-25 % výšky v kohoutku. Zaúhlení hlezna je zhruba 130°

Zadní tlapky: uzavřených prstů, typická, tzv. kočičí tlapka. Polštářky jsou silné a pružné. Drápy by měly být pigmentované.

CHŮZE / POHYB:
Vyvážený, elegantní a harmonický pohyb. Dlouhý krok a klus, se silným posunem a odrazem. Při pohledu zepředu se přední a zadní končetiny pohybují rovnoběžně.

OSRSTĚNÍ:
Srst: krátká, lesklá, hustá a tvrdá po celém těle.

BARVA:
Základní barva psa je bílá s černým nebo hnědým tečkováním na těle.
Tečky musí být co nejsouměrněji rozmístěné po těle, jasně ohraničené a bez postupného přechodu do základní bílé barvy, velikost musí být rovnoměrná, asi 2 - 3 cm v průměru. U hnědé variety jsou tečky trochu menšího průměru, obvykle kolem 2 cm. Tečky na hlavě a končetinách jsou proporcionálně menší než na těle. Je žádoucí, aby se tečky nacházely i na ocase, kde jsou taktéž proporcionálně menší než na těle. Menší stříkance na těle nejsou žádoucí a je potřeba je penalizovat. Tečky mezi sebou nesmí splývat a vytvářet větší fleky. Fleky a větší seskupení teček nejsou žádoucí. Je potřeba dbát na "mramorované" tečkování uší.

VELKOST A VÁHA:
Výška v kohoutku:
psi 56 - 62 cm
feny 54 - 60 cm
Psi perfektního a vyváženého typu by neměli být penalizováni v případě, že jejich kohoutková výška přesahuje povolenou hranici výšky.

VADY:
Každá odchylka od výše uvedených bodů musí být považována za vadu, jejíž hodnocení by mělo být v přesném poměru ke stupni odchylky, která by mohla mít dopad na zdraví a pohodu psa a při plnění úkolů, které jsou typické pro plemeno.

VYLUČUJÍCÍ VADY:

N.B. Všichni psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata, plně sestoupla v šourku.