English  |  Mapa stránek

CHOVATELSKÁ STANICE
Dalmatinů

Sunset Dalmatian

CHS Sunset DalmatianO NÁS

Eva, Betty a Bruno - leden 2000Naše chovatelská stanice byla založena v roce 1997 v České Republice jako mezinárodně chráněná (FCI). Jméno Sunset Dalmatian (nebo česky - Dalmatin Zapadajícího Slunce) se zrodilo ze vzpomínky, když jsme bývali u moře (jen pár kilometrů od Dalmácie) a pozorovali jsme, i s Bettynkou, západ slunce ze skalnatého pobřeží Jadranu. Je to neuvěřitelný zážitek, když se sluníčko začíná ponořovat do moře, každou vteřinou je níž a níž a přitom zanechává neuvěřitelné barvy všude kolem. Slovy to popsat nejde - je potřeba to zažít. Zbuzovalo to ve mně nádherné pocity a uvolněnost - jak je ta příroda krásná. A právě součástí toho všeho kdysi dávno byl i dalmatin, krásný a vznešený tento obraz dokonale doplňoval. Přesně tak, jak Betty tenkrát s polozavřenými oči vychutnávala společně se mnou tento nádherný okamžik. A protože se nám to oběma moc líbilo, tak jsem se rozhodla, že tento název bude provázet všechny naše dalmatiny a sním budou v sobě nosit i tyto okamžiky ze země svého původu.

Alegra při zapadajicím slunci v Černé Hoře - léto 2008Když už jsme zašli tak daleko, tak bych se Vám ráda představila. Jmenuji se Eva Dragović a narodila jsem se "také" v zemi původu dalmatina, jen pár set kilometru do vnitrozemí (v té době to ještě byla celá Jugoslávie). Do České Republiky jsme se s rodinou přestěhovali v roce 1995 a žijeme zde dodnes.

Nápad vlastnit, a později i chovat dalmatiny, se zrodil v mé hlavě těsně předtím, než jsme si pořídily Betty. Na této počáteční cestě jsem však nebyla sama :o) Proto bych chtěla moc poděkovat lidem, kteří byli neuvěřitelně trpěliví a tolerantní k mým, pro normální svět, bláznivým nápadům. Na prvním místě moji matce a dvoum sestrám, zlvášť té mladší Danici která mi hodně pomáhala při odchovu prvních štěňat. Také bych chtěla poděkovat svému, dnes velice dobrému kamarádovi Mariánkovi, který také měl pevné nervy, ale i velké možství energie a lásky při odchovu našého druhého a třetího vrhu. Nebýt těchto lidí, kteří nesobecký nápomohli realizovat mé sny, tak pravděpodobně by cesta samotného začátku byla o mnohem trnitějši.

A jak to všechno začalo....

HISTORIE

Eva, Betty a Boza - zima 2003 Už od našich dětských let jsme s mou mladší sestrou chtěli pejska, ale protože jsme bydleli v menším bytě a to ještě u babičky a dědečka, nemohli jsme si ho dopřát. Nějak jsme se s tím smířili a jediný kontakt se psy, který jsem měla byli pejskové mých kamarádek nebo na ulicích Bělehradu (toulaví psi jsou tam běžnou záležitostí). Nebyly to nijak "vážné vztahy", ale i tak jsem se něco málo o psech dozvěděla. Také jsem informace o psech vyhledávala všude možně, až se mi jednou dostalo, že bude velká výstava psů v Bělehradě. Přesně si pamatuji, jak jsem se rozhodla, že tam nesmím chybět. Bylo mi 14 a s batůžkem na zádech jsem se vypravila na bělehradské výstaviště. A tam nastal ten zlom. To mě natolik okouzlilo, že jsem začala opravdu aktivně pracovat na změně názorů v naší rodině, což se mi nakonec i podařilo. V noci mezi 31.08. a 01.09.1993 k nám docestoval první pes - dalmatinka Betty. Mohu říct, že jsme měli docela štěstí při výběru štěněte, protože znalosti standardu dalmatina a základní charakteristiky nám úplně chyběly. Veliká náhoda také byla, že to zrovna byl jeden z nejlepších vrhů. Od této chvíle už jsem se velkou rychlostí dostávala víc a víc do světa psů. První vrh jsem odchovala v roce 1994 v Jugoslavii. Druhý následoval v Čechách v roce 1997. Také jsem navštěvovala hodně výstav, buď jako vystavovatel nebo jen jako pozorovatel.

Eva a Boža - podzim 2007 Prvním velkým přínosem byly pro mě roky 2000 a 2001, které mě posunuly opravdu hodně dopředu. Příchod internetu mi pak umožnil navázat kontakty i s chovateli v zahraničí. Od roku 2005 se mi také naskytla možnost cestovat po Evropě a tím padem jsem se mohla seznámit se psy které jsem znala jen přes internet. Přišla jsem do kontaktu s mnoha lidmi, od kterých jsem získala různé zkušenosti a jsem jim za to nesmírně vděčná. V každém případě vím, že toho co znám je stále ještě málo a že ten větší kus cesty mě teprve čeká.

Rok 2005 přinesl další zásadní změnu – další přírustek do naší smečky. Už nějakou dobu byla tato událost plánovaná vzhledem k tomu, že mi bylo jasné, že k dosažení špičkového chovu je nezbytně nutné mít velice kvalitní fenu. Tentokrát mě oslovila chorvatská chovatelská stanice Lacrima Christi a jejich velice zajímavé spojení v kombinaci anglické a norské linie, ze které naše hnědá princezna Alegra pochází.

Eva, Boža a Alegra - podzim 2007 Příchodem Alegry se mi pak začaly pomalu otevírat dveře výstavnímu poli, které bylo navíc časem doprovázeno spoustou úspěchů, které jsem tenkrát zažívala opravdu poprvé v životě z toho „jiného pohledu“.

Časem došlo i na štěňata a po 6ti letech jsme se dočkali odchovu dalších dvou vrhů. Partnery pro Alegru jsem vybírala pečlivě a tak dnes jsem ráda, že se oba vrhy velice povedly. Z šesti standardních štěňátek jsou již čtyři Interšampioni a další je na cestě. Alegra tím splnila svůj účel a stala se kvalitní zakladatelkou našeho chovu.


SOUČASNOST

Dnes doma naší smečku tvoří pejsek Božidar (Boža), zmíněná chorvatská kráska Alegra, její dcerka Meggie která mě vzala za srdce již od prvních týdnů života :o), a vnučka Pandora kterou jsme si ponechali z Meggie jedinného vrhu. Náš importovaný pes z Norska Baron žije u kamaráda Marka a ještě máme ve spolumajitelství Pandory brášku Simona který žije v Srbsku a občas se za námi příjede podívat.


BUDOUCNOST

s Meggie a Pandorou Do budoucna máme velké plány. Jak jinak ;o) Některé se nám již splnili, některé jsou na cestě a některé ná čekaji v blizké budoucnosti. Na uskutečnění těch velkých budeme muset ještě chvilku pilně pracovat. Každopádně cesta je to vesměs zajimavá a dobrodružná, se spoustu práce a moc se na ní těším :o) Uvidíme pak jak se nám sny stanou skutečností. Nechte se (a my se necháme také) překvapit.


A na závěr.....

NÁŠ CÍL je na prvním místě chovat zdravé dalmatíny který budou dělat ty nejlepší společníky svým páničkům a kteří budou obohacovat svou povahou a krásou každý den jejich života !!!

EVA